See vaavi on Wiktionary
{
"etymology_text": "Variant of vauva.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vaavi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaaveiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaavitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaaveikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaavittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaaveiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaavittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaaveiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaavittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaaveiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaavittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaveissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaveistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaveillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaveiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaveillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaveinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaaviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaaveikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaaveiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaavittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaveittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaveinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "vaavi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "vaavi",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "affectionate"
},
"expansion": "(endearing)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vaav",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"baby"
],
"id": "en-vaavi-fi-noun-o8o47w6F",
"links": [
[
"baby",
"baby"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "vauva"
}
],
"tags": [
"endearing"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑːʋi/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝ːʋi]"
},
{
"rhymes": "-ɑːʋi"
}
],
"word": "vaavi"
}
{
"etymology_text": "Variant of vauva.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vaavi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaaveiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaavitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaaveikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaavittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaaveiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaavittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaaveiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaavittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaaveiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaavittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaveissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaveistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaveillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaveiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaveillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaveinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaavikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaaviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaaveikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaaveiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaavittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaavittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaveittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaveineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaveinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "vaavi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "vaavi",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "affectionate"
},
"expansion": "(endearing)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vaav",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish endearing terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑːʋi",
"Rhymes:Finnish/ɑːʋi/2 syllables"
],
"glosses": [
"baby"
],
"links": [
[
"baby",
"baby"
]
],
"tags": [
"endearing"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑːʋi/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝ːʋi]"
},
{
"rhymes": "-ɑːʋi"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "vauva"
}
],
"word": "vaavi"
}
Download raw JSONL data for vaavi meaning in All languages combined (19.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.